Gençler Nasıl Bir Rektör İstiyor

13-01-2020

Gençler Nasıl Bir Rektör İstiyor

Gençler ve iş dünyası nasıl bir üniversite istiyor. Makalenin sonunda anketlerimize katılmayı unutmayınız. 

Bir sosyolog ve araştırmacı olarak yıllardır gençlerle birlikte çalışan ve bu konularda sürekli araştırmalar yapan, gençlere tecrübe kazanımları hususunda sürekli etkinlikler ve okul döneminde iş tecrübesi kazanmalarına yardımcı olan birisi olarak gençlerin nasıl bir rektör ve nasıl bir eğitim istediklerini değerli rektörler ve rektör adayları ile paylaşmak istiyorum.

Gençlerin en büyük sorunu işsizlik olarak karşımıza çıkmakta ki maalesef eğitim seviyesi arttıkça işsizlik oranları da artmaktadır. Eğitimli ama işsiz gençler ordusu çağın en büyük sorunlarındadır.

TÜİK verilerine baktığımızda üniversite mezunlarındaki işsizlik oranları diğer grupların iki katına çıkmış durumda. Gençler öncelikle sadece teorik eğitimlerin verildiği bir üniversite değil de iş hayatına atılmaya başlandığında tecrübe sorusuna cevap verecek eğitimler istiyor.

Maalesef okuduğu bölümden mezun olduğunda ne iş yapabileceğini bilmeyen üniversite öğrencileri ve mezunları o kadar çoğaldı ki nerede ne iş yapacağını nasıl iş arayacağını bilmez durumda gençlik.

Gençler üniversite öğrenimleri döneminde iş hayatının kapılarını aralayarak stajlar, iş başı eğitimler, tecrübe paylaşımları, kariyer günleri gibi birçok etkinlik ile okulları bitince sudan çıkmış balık misali iş hayatı ile karşı karşıya kalmamak istiyor.

Öncelikle şunu sormak istiyorum; gençlerin sunduğunuz eğitim imkânlarından, eğitmenlerinizden memnuniyetlerini profesyonel yöntemlerle ölçerek bu doğrultuda stratejiler gerçekleştirdiniz mi? Bilimi ve istatistiği merkeze alarak bu tür ölçümler yapmadı iseniz ve hala yapmayı düşünmüyor iseniz emin olunuz gençlere verebileceğiniz çok fazla bir şey yok.

Yaptığımız araştırmalar, mülakatlar, söyleşiler eşliğinde gençlerin nasıl bir üniversite istediklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-    Sadece teorik değil pratiğe dayalı eğitimler (Stajlar, tecrübe paylaşımları, kariyer etkinlikleri)

2-    Sosyal ve kültürel etkinlikler (Buradan sadece konserler ve talk showlar anlaşılmasın)

3-    Bilime ve bilimsel faaliyetlere önem veren ve bu doğrultuda kaliteli eğitimler sunan üniversiteler istiyor gençler.

4-    Bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerini hakkıyla öğrenmek istiyorlar ki bunu çok iyi öğrenemediğimizden bilim üreten ülkeler arasında en sonlarda yer alıyoruz. Üzücü olan ise bu dersin uzmanları tarafından değil kredi doldurmak amacı ile gençlere sunulması.

5-    Üniversitede bu sıralarda kendilerinden önce oturan kişiler ne iş yapıyorlar, iş hayatında nerelerdeler bunları görmek, tanımak ve hedeflerini doğru belirlemek için tecrübe paylaşımları istiyor gençler.

6-    Üniversitelerdeki öğrenci topluluklarının aktif ve işlevsel olarak çalışmasını ve rektörlük tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmesini istiyorlar.

7-    Gençler üniversite – iş dünyası arasında bir köprü kurmak ve okul döneminde iken iş dünyası ile iç içe olmak istiyor.

En önemlisi de gençler kendileri ile iletişim kuracak, isteklerini dinleyecek, sorunlarını tespit ederek geleceğine yön verecek rektörler, yöneticiler istiyorlar.


Öğrenim gördüğünüz üniversiteyi değerlendirmek ve siz rektör olsanız neler yapmak isterdiniz sorusuna cevap vermek için kısa anketimize katılabilirsiniz?


ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GENÇLER ANKETİ

.....................................


İŞ DÜNYASI ÜNİVERSİTE ANKETİ
 

Ersin ÖZTÜRK Sosyolog

SON YAZILAR

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize atılın.