Yerel Yönetimler ve İşsizlik

10-01-2020

Yerel Yönetimler ve İşsizlik

Kalkınmamızın önündeki eğitim, işsizlik, ekonomi sorununun çözülebilmesi için yerel yönetimlere ne gibi görevler düşmektedir.

31 Mart 2019'da Yerel seçimler var. Belediye Başkanı adaylarına halkın isteklerini yıllarca istatistik ve araştırmalar ile anlattıktan sonra memleketin en önemli sorunlarını oluşturan ve kalkınmamızın önündeki temel engelleri kaldırmak adına altın değerinde önerilerim olacak. 

Öncelikle 24 haziran döneminde Türkiye genelinde internet üzerinden Asarda aracılığı ile yapılmış 300.000 (üçyüzbin) anket ve akabinde ülke genelinde yapılan periyodik araştırmaların ortak paydada buluştuğu 3 önemli sorun nedir. 
Bu sorunları görünce o anketlere cevap veren 300.000 kişi ve ankete katılmamış olan okuyucularımızda hep birlikte evet diyecekler. 
Seçmen Ne Dedi olarak sizlerden gelen sesleri (verileri) Bilimin ve İstatistiğin mutfağında yoğurduktan sonra Sosyolojinin (Toplum Bilimi) süzgecinden geçirerek sizlere aktarıyoruz. 
1. İşsizlik 
2. Eğitim 
3. Ekonomi 
Evet sac ayağının üç bacağını oluşturan ve birbiri ile o kadar ilintili bir yapı ki birini çözmez veya eksik yaparsanız sac ayağı yere sağlam basamayacaktır. 

Evet en temel 3 sorun ve milli şahlanışımızın olması için acil müdahale edilmesi gereken bir konu. 

Peki belediyeler bu işin neresinde ve neresinde olmalılar. Maalesef üzülerek belirtmek isterim ki belediyeler bu işin kıyısından köşesinden tutmuş durumda ve işi sahiplenip kalıcı çözümler üretme çabasında değiller. 

Sadece belediyeler mi Meslek odaları, STK'lar, üniversiteler, konu ile ilgili kurumlar ve bir çok eğitim kuruluşu ile özel sektör bu iş için kolları sıvayıp bu sac ayağını sağlam bir şekilde sağlam bir zemine oturtmadığı sürece biz bu işin altından kalkamayız ve bu gemi su alırsa birimiz değil hepimiz o gemide boğuluruz. 

Burada eğitim mevzuunun yanlış anlaşılmamasını özellikle Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Bey'in konuşmalarında bahsettiği eğitim kavramıyla özdeşleştirmenizi isterim. Sadece öğretim değil Eğitim aşmamız gereken temel problemlerdendir.

Evet hepimiz biliyoruz işsizlik, ekonomi, eğitim gibi sorunlarımız olduğunu çözüm önerisi ve yerel yönetimlerin bununla ilişkisi ne dediğinizi duyuyorum. 

Yerel Yönetimler bu sac ayağının öyle bir yerindeki temel birleştirici rolü ile sac ayağının bastığı sağlam zemini oluşturmalı. 

Gelecek yazımızda yerel yönetimler özellikle belediyelere eğitim, işsizlik, ekonomi sorununu nasıl çözeceğine ilişkin projemizi detaylı olarak anlatacağız.

Ersin ÖZTÜRK Sosyolog

SON YAZILAR

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize atılın.